Jubileusz chóru i medale Gloria Artis
12 i 13 maja z okazji Jubileuszu XXX-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyły się koncerty. W sobotni wieczór zostały wręczone medale Gloria Artis i odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Podlaskiej, Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, Edward Kulikowski – dyrygent, Joanna Woś – sopran, Anna Bernacka – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Robert Gierlach – bas.
Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Tota pulchra es Maria
Wacław z Szamotuł - Modlitwa gdy dziatki spać idą
Tadeusz Szeligowski - Regina coeli
Feliks Nowowiejski - Parce Domine
Romuald Twardowski - Regina coeli
Edward Kulikowski - Stabat Mater
Paweł
Marek Jasiński - Psalm 100
Michał Kleofas Ogiński - Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”
***
Wolfgang Amadeus Mozart - Msza c- moll KV 139
„ Waisenhaus – Messe“
Kyrie
Gloria
Credo
Sanctus
Benedictus
Agnus Dei
Podczas sobotniego koncertu wojewoda podlaski Jan Dobrzyński i Jan Syczewski – członek Zarządu Województwa Podlaskiego wręczyli odznaki przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: dwa brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” twórcom angażujących się w działalność kulturalną w województwie podlaskim oraz trzy odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej, osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury w naszym regionie.
Brązowe medale „Gloria Artis” otrzymali: prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz, rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Edward Kulikowski – dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku. Odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymają: prof. Sław Krzemień-Ojak, dr Katarzyna Citko i dr Wojciech Siwak.
Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” to ustanowione stosunkowo niedawno, bo 20 lipca 2005 roku, odznaczenie przyznawane przez ministra kultury osobowościom świata kultury lub mającym szczególne zasługi na tym polu. Medal jest przyznawany w trzech stopniach, którym odpowiadają kolory: złoty, srebrny i brązowy. Wyróżnienie to przyznawane jest za najbardziej wybitne osiągnięcia. Medal stopnia wyższego można otrzymać dopiero po upływie 5 lat od otrzymania medalu stopnia bezpośrednio niższego. Jedynie w przypadkach uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami kandydata można odstąpić od tego wymogu. Odznaka medalu ma postać stylizowanego kwiatu. W środkowej części rewersu znajduje się orzeł w koronie, a w środku rewersu twarz kobiety z wieńcem z liści laurowych. Powyżej znajduje się półkolisty napis „Gloria Artis”.